Warning: ob_start(): non-static method wpGoogleAnalytics::get_links() should not be called statically in /home/users/jest-spoko/public_html/e-perkusja.pl/wp-content/plugins/wp-google-analytics/wp-google-analytics.php on line 245
Jak czytać nuty? – część II | e-Perkusja.pl

Jak czytać nuty? – część II

Jeśli jesteś już po przeczytaniu poprzedniego artykułu pt. Jak czytać nuty? część I, to zapraszam Cię do dalszego studiowania. Na początek zaczniemy od bardzo ważnego pytania:

Czym jest metrum?

A więc, słuchaj uważnie…

Metrum określa nam regularny rozkład akcentów w utworze. Aby określić metrum należy posłużyć się miarą taktową. Składa się ona z dwóch cyfr. Dolna cyfra określa wartość nuty, która w utworze występuje jako podstawowa jednostka metryczna. Wartość tę numeruje się cyframi, czyli: 1 – cała nuta, 2 – półnuta, 4 – ćwierćnuta, 8 – ósemka, 16 – szesnastka. Na pięciolinii wygląda to tak:

Metrum - dolna cyfra

Cyfra górna mówi nam o ilości tych nut w takcie.

Metrum - górna cyfra

Metrum dzielimy na dwie grupy:

Metrum proste:

- dwumiarowe (dwudzielne) np. 2/4, 2/8, 2/16

- trójmiarowe (trójdzielne) np. 3/4, 3/8, 3/16

- czteromiarowe (czterodzielne) np. 4/4, 4/8, 4/16

Metrum złożone:

- sześciomiarowe np. 6/2, 6/4, 6/8

- dziewięciomiarowe np. 9/2, 9/4, 9/8

- dwunastomiarowe np. 12/8, 12/16

Abyś mógł lepiej to wszystko zrozumieć zapoznaj się z poniższymi schematami. Pokazałem na nich różne rodzaje miar taktowych zagranych w tym samym tempie (110 bpm). Czerwone kropki oznaczają akcent na „raz”.

Metrum 1 4
Metrum 2 4
Metrum 4 4
Metrum 8 4
Metrum 3 4
Metrum 5 4
Metrum 6 4
Metrum 6 8
Metrum 12 8

 

 

Przedłużenie czasu trwania nuty

Podczas czytania z nut na pewno spotkasz się z oznaczeniami, które służą wydłużeniu dźwięków. Jednym z nich jest kropka stawiana za nutą. Mówi nam ona, że dźwięk gramy o połowę dłużej.

Nauka nut: kropka

Długość tego dźwięku jest identyczna jak całej nuty z półnutą

Nauka nut: kropka przy półnucie

Długość tej nuty wynosi tyle co półnuta w połączeniu z ćwierćnutą.

Nauka nut: dwie kropki

Oznaczenie z dwoma kropkami mówi nam, że wydłużamy nutę o połowę oraz dodatkowo połowę tej połówki, czyli ćwiartkę całej nuty.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pauzy w zapisie nutowym

W muzyce występują różnego rodzaju pauzy odpowiadające długościom nut. Istnieją pauzy nutowe, półnutowe, ćwierćnutowe, ósemkowe oraz szesnastkowe.

Zobacz jak zapisuje się pauzy na pięciolinii oraz jakim nutom one odpowiadają:

pauza

Pamiętaj, że czytanie nut wymaga nieco wprawy i w początkowej fazie nauki sprawia niemałe trudności. Warto zaczynać naukę od łatwych rytmów. Bardzo pomocny jest również metronom, który powinien posiadać każdy perkusista.

Na zakończenie tego artykułu zobacz prosty zapis nutowy. Postaraj się go odczytać i zagrać w myślach, zanim jeszcze naciśniesz przycisk Play. Jeśli Ci się uda – Gratuluje! :-)

rytm

Jeśli masz pytania, nie krępuj się. Napisz w komentarzu.

Kamil Goldmann

e-Perkusja.pl

Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Odpowiedzi: 35 do wpisu “Jak czytać nuty? – część II”

  1. Wojtek pisze:

    Musze ten materiał dokładnie przestudiować, jako że to moje początki nauki samego czytania nut, ale materiał zamieszczony przez Pana jest bardzo pomocny Nigdzie wcześniej nie znalazłem tak dobrego wyjaśnienia metrum, pauz i wszystkich tych skomplikowanych dla mnie pojęć. Bardzo dziękuję i gratuluje wiedzy.
    Pozdrawiam Wojtek

  2. Antares pisze:

    witam…
    metronom….tu u mnie leży….jak na moje dobrze wytłumaczone…ale bym prosił cie o zamieszczenie jakiegoś filminku z jakimś banalnym rytmem z metronomem złożony i trójmiarowym….bo nimby czaje o co chodzi ale nie wiem czy dobrze myśle…
    a tak przy okazji….słyszałeś lot porannych trzmieli….??ciekawie koleś to opatentował….http://www.youtube.com/watch?v=jLwTkdeResc

  3. Kamil pisze:

    Antares, metronom to urządzenie do odmierzania tempa. Tutaj mowa jest o metrum (to tak przy okazji). Jeśli chodzi o jakiś filmik z metrum złożonym to na razie nie mam takiej możliwości. Ale pomyśle nad tym w przyszłości.

  4. A widzieliście już tę perkusję?

    Ta jest dobra na zapoznanie dziecka z perkusją na początek!

    na…zaszczepienie nasionka radości walenia w bębny od małego!!

    http://www.lalalu.pl/p,1906.html

  5. jaś pisze:

    w odczytywaniu nut nie jestem dobry mógłbyś mi jakoś pomóc

  6. Maciek pisze:

    Wszystko ładnie wytłumaczone, nawet ktoś kto kompletnie nie wie o co chodzi niech w skupieniu przeczyta sobie 2 artykuły jeszcze raz to z pewnością zrozumie, próbujcie sami, nie poddawajcie się i nie proście od razu o filmiki, Pozdrawiam :)

  7. Dawid pisze:

    A jak grać/czytać nuty które są ze sobą połączone ? Jak np, tutaj : http://tiny.pl/hcwz8. Pozdrawiam :)

  8. Ewa pisze:

    Świetne artykuły. Jeszcze godzinę temu nie miałam pojęcia o nutach, a teraz wszystko się rozjaśniło. Bardzo dziękuję i pozdrawiam !

  9. Piotrek pisze:

    Dawid tam akurat masz w tempie 2 ćwiartki w takcie, zapisane szesnastkami. (Jeśli się nie myle oczywiście)

  10. Ktoś pisze:

    A ja mam trochę inne pytanie. Jak prawidłowo wymawiać hi-hat i china?

  11. Mówi się na to „haj-het” i „czajna” :)

  12. Ktoś pisze:

    Dziękuję za odpowiedź ^ ^ Tak myślałam, ale wolałam się upewnić, bo niektóre nazwy (nie chodzi tylko o perkusyjne określenia) są wymawiane „po polskiemu”, a inne zostawiane w oryginalnym języku… Dzięki i pozdrawiam ^ ^

  13. Piotr pisze:

    A mógłbym prosić o lekki wykład o akcentach, i tzw przedbiciach

  14. Paweł pisze:

    Takie to proste am 10 lat a gram na werblu od 3 lat w SOD Tuchów Prościzna

  15. UMPALUMPA pisze:

    A ja zacząłem grac jakieś 2 miesiące temu ale nic nie umiem :(

  16. Ola pisze:

    Autorowi obu artykułów postawię pomnik, jak już będę sławna ;)

  17. marcin pisze:

    perkusje dostane w marcu 2012 roku jaką perkusje radzisz mi kupić bo widziałem elektryczną ale czy nie lepsza jest klasyczna ??

  18. Witaj
    To już jest kwestia gustu oraz celu, dla którego kupujesz perkusję.

    Perkusja elektryczna jest dla Ciebie, gdy:
    - mieszkasz w bloku i chcesz ćwiczyć w pokoju.
    - nie chcesz denerwować domowników (grasz na słuchawkach)
    - zależy Ci na szybkim nagłośnieniu perkusji na występie. (Często stosowane w kapelach weselnych. Podłączasz kable i grasz, bez sprzężeń i innych utrudnień)
    - chcesz mieć różne brzmienia perkusyjne
    - chcesz łatwo i szybko nagrać perkusję np. na komputerze

    Perkusja klasyczna jest dla Ciebie, gdy:
    - masz miejsce do grania (garaż, piwnica, itp.)
    - bardziej kręci Cię wygląd klasycznego zestawu
    - grasz rockowe koncerty (tutaj perkusja elektryczna trochę nie pasuje)
    - ?

    Może ktoś jeszcze podpowie?

  19. Szymon pisze:

    A czy w tym zapisie nutowym który jest podany na dole tego artykułu i w nagraniu wydaje mi się ,że 5i 6 nuta grana jest stopa a w nagraniu jest tylko 5 zagrana

  20. ADrian pisze:

    mógłbyś mi jakis wytłumacz o co chodzi z tą pauzą szesnastkową niby wiem ile ona trwa ale nie umiem tego zastosować

  21. kaja pisze:

    nie umiem tego ,a jutro mam z tego kartkówkę

  22. Bene pisze:

    Hej :) Wszystko ok, ale w metrum 4/4 czytałam, że akcenty są na 1 i 3, a nie tylko na 1. Wtedy metrum to może pomylić się z metrum 2/4, czyż nie?

  23. Tomasz pisze:

    Co oznacza nuta przekreślona literą „Z”?

  24. Alicja pisze:

    Jprdl kto to wymyślił? Ja tego nie kumam.

  25. Kuba pisze:

    witam :) ja mam inne pytanie dotyczace grania na otwartym hi-hat’cie. Otoz gubie sie gdy, podobnie jak w rytmie powyzej, mam zagrac na przemian hi-hat otwarty i zamnkniety. A mianowicie kiedy zamknac hi-hat po zagraniu otwartego – czy od razu po uderzeniu, czy wraz z kolejnym uderzeniem (na zamknietym hi-hat’cie)?? z gory dziekuje za odpowiedz :)

  26. Uczący się pisze:

    Mam pytanie.
    Skoro jest to temat o czytaniu nut to może powie mi ktoś jak się zapisuje tremolo na werblu?

  27. Bogdan pisze:

    witam materiał doskonały,sam z niego korzystam ,ale albo ja żle słysze albo w tym zapisanym rytmie w pierw2szej części jest błąd , jest stopa dwa razy zapisana a słysze ją tylko raz/??????

  28. wiktoria pisze:

    Pomoze ktos prawie nic nie rozumiem

  29. Ilona pisze:

    Bardzo dziękuję za wytłumaczenie. Jestem mamusią i wielu rzeczy nie pamiętam.Teraz już wiem o co chodzi z metrum 1/4. Pozdrawiam.

  30. Dobilla pisze:

    Nie do końca zrozumiałam to o metrum. Jak to jest, że są trzy kropeczki(symbolizujące nuty?) i potem kreska pionowa(czyli nowy takt?)kiedy jest metrum 3\4? Czy nie powinno być wtedy 4\3? Strona pomocna, ale tego nie zrozumiałam. Czekam na odpowiedź i z góry dziękuję.

  31. Marek pisze:

    Dobilla w metrum 3/4 chodzi o to, że mają być 3 nuty (trójka) które mają mieć długość ćwierćnuty (czwórka). Nie ma metrum 4/3, ponieważ nie ma nuty odpowiadającej trzeciej części całej nuty. Mam nadzieję, że trochę pomogłem.

  32. Fabian pisze:

    Elo. Cz nuty można stosować również do bębnów. Chciałbym grać na takim zestawie 3 kongi i bongosy. Od ponad 10 lat gram na bongosach tak na charpagana nikt mnie nie uczył. Uwielbiam to robić i na pewno bd grał do końca życia stukam we wszystko jak tylko słyszę muzykę. Nie wiem czy jestem dobry czy mam dobry słuch i cz w ogóle się do tego nadaje ale sprawia mi to ogromną satysfakcje i dzieki temu jestem szczęsliwy.Może mi Pan coś doradzić i pomóc :) Pozdrawiam

  33. Jakub pisze:

    Gram już trochę na perkusji, ale wziąłem się za naukę nut i ich podziału dość późno.. czyli wystarczająco późno, żeby mieć już zespołem trochę materiału.
    Do czego właściwie odnosi się metrum w granej piosence ostatecznie? Bo się trochę gubię. Jak gram 4 uderzenia w crasha i na 3 gram werbel, to werbel jest po prostu akcentem? A gram po prostu 4/4?
    Albo przy tempie 180, werbel gram na równo z crashem w ćwierćnutach (jeśli mogę tak powiedzieć). Zmieniają się jedynie stopy. Bo przy pierwszych 3 werblach gram stopy w szesnastkach (czyli razem 4 dźwięki. W sensie 3 stopy, jeden werbel), a potem do 8 werbla gram stopę znowu na ćwierćnutach (czyli jedna stopa przed jednym werblem). I co ja właściwie tu oznaczam jako metrum? Mam 8/4 bo gram 8 werbli w ćwierćnutach?

    Mogłem zapisać tu sporo bzdur, więc proszę o pomoc.

  34. Jakub pisze:

    Mam pytanie. Próbuję zapisać mój utwór, ale nie wiem jak zrobić, żeby w jednym takie była długa nuta trwająca aż do szesnastki na samym końcu taktu. Mam użyć pauz? Niech ktoś pomoże.

Zostaw odpowiedź


Warning: Illegal string offset 'solo_subscribe' in /home/users/jest-spoko/public_html/e-perkusja.pl/wp-content/plugins/subscribe-to-comments/subscribe-to-comments.php on line 304

Subskrybuj bez komentowania

Subskrybuj kanał RSS Follow me on Twitter!